Chișinău, CEC – Comisia Electorală Centrală (CEC) informează că, duminică, 20 mai, 2018, cînd vor avea loc alegeri noi ale primarilor în 7 localități din țară, comunicarea cu presa vizavi de desfășurarea procesului de votare va fi efectuată de către Consiliul electoral de circumscripție electorală municipală Chișinău nr.1 (CECE Chișinău) și Consiliului electoral al circumscripției electorale municipale Bălți nr. 2. (CECE Bălți)
Pe parcursul întregii zile, informația privind rata participării la urne, va fi transmisă și va putea fi urmărită pe ecranele special instalate în sala de ședințe a Primăriei mun. Chișinău (bd.Ștefan cel Mare și Sfînt, 83, et.3) și în sala de ședințe a Primăriei mun. Bălți (str. Piața Independenței 1). La necesitate, vor fi organizate, suplimentar, briefing-uri și emise comunicate de presă atît de CECE cît și de CEC.
Totodată, Comisia Electorală Centrală anunță că, nemijlocit, în ziua alegerilor, cetățenii vor putea urmări live, atît pe pagina oficială a Comisiei, www.cec.md, cît și pe pagina de Facebook a CEC, informații cu privire la rata de participare la vot a cetățenilor și rezultatele preliminare ale scrutinului.
În context, anunțăm că CECE Chișinău și CECE Bălți vor prezenta informaţii de interes public conform următorului orar:
PLAN DE COMUNICARE
al Consiliilor electorale de circumscripție electorală mun. Bălți și Chișinău
- ziua alegerilor 20 mai 2018-
CÎND comunică |
CE comunică |
CUM comunică |
|
20 mai 2018
|
7:45 |
Toate secţiile de votare s-au deschis la ora 7.00 fără/cu incidente Numărul total de alegători incluşi în listele electorale
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
10:00 |
Numărul de alegători care au participat la votare Rata de prezență pe localitate
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
|
13:00 |
Numărul de alegători care au participat la votare Rata de prezenţă pe localitate
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
|
16:00 |
Numărul de alegători care au participat la votare Rata de prezenţă pe localitate
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
|
19:00 |
Numărul de alegători care au participat la votare Rata de prezenţă pe localitate
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
|
21:45 |
Toate secţiile de votare s-au închis Rata de prezenţă pe localitate Alegerile au avut /nu au avut loc (reieşind din rata prezentei) Votarea a decurs fără/cu încălcări şi incidente Au existat sau nu contestaţii pe parcursul zilei alegerilor
|
Comunicat de presă Briefing de presă |
|
23:00 24:00 |
Prezentarea primelor rezultate preliminare |
Comunicat de presă Briefing de presă |
Totodată, CEC face următoarele precizări privind activitatea jurnaliștilor în ziua alegerilor locale noi din 20 mai, 2018. Jurnaliștii din Republica Moldova nu au nevoie de acreditare pentru a reflecta procesul electoral. Aceștia, în mod regulamentar, au acces în secțiile de vot, precum și în cadrul Comisiei Electorale Centrale și a Consiliilor electorale de circumscripție electorală, în baza legitimației de serviciu.
CEC precizează că reprezentanții mass-media beneficiază de aceleași drepturi ca și observatorii naționali. Potrivit Codului electoral, mass-media au dreptul să asiste la toate operațiunile electorale, să facă înregistrări, fotografii și să filmeze procesul electoral cu aprobarea președintelui biroului electoral al secţiei de votare, fără a interveni în activitatea desfășurată în cadrul organului electoral.
Date de contact ale CECE Chișinău: bd. Ştefan cel Mare și Sfînt, nr. 83; tel.+373 22 213083; +373 22 546304; e-mail: chisinau@cec.md
Date de contact ale CECE Bălți: str. Piața Independenței 1, tel: +373 231 26288, 231 54698
Adresa: Vasile Alecsandri, 119, Chişinău Republica Moldova
Tel.: (+373 22) 251-451 Fax: (+373 22) 234-047
Email: info@cec.md